Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się w naszej szkole dnia 23.06.2023 r., o godz. 8:30 spotkali się przedszkolacy oraz uczniowie klas III-VII, a nieco później o godz. 10:00 ósmoklasiści oraz zaproszeni przez nich goście.
Dla całej społeczności szkolnej był to rok wielu zmian, między innymi, za sprawą nowej pani Dyrektor Jolanty Przybył, a także nowych nauczycieli, którzy zasilili nasze grono pedagogiczne. Szkoła tętniła życiem, było mnóstwo pracy i nauki, ale też wiele śmiechu i dobrej zabawy. Imprezy, uroczystości, różne projekty i wycieczki, ale też codzienna ciężka praca, która doprowadziła nas do tego ostatniego dnia. Każdy z nas nauczył się czegoś nowego, zdobył wiedzę i umiejętności, ale też, bądźmy szczerzy, każdy z nas czekał na ten ostatni dzwonek…
Podczas uroczystej akademii, zarówno przedszkolacy, uczniowie klasy III, jak i VIII, w humorystyczny sposób postanowili pożegnać mijający rok szkolny, ich scenki wywołały śmiech i wiele radości. Nie obyło się również bez łez wzruszenia, szczególnie wśród ósmoklasistów, którzy pożegnali się z naszą szkołą na zawsze.
Ósmoklasistom życzymy, aby dostali się do wymarzonej szkoły i rozwijali dalej w wymarzonym przez siebie kierunku. Trzymamy za Was kciuki!
Pozostałym uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu!
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, poczynionych postępów i wielu sukcesów. Szczególnie tym, którzy ukończyli rok szkolny 2022/2023 z wyróżnieniem w postaci biało-czerwonego paska, a było takich uczniów naprawdę wielu. Cieszymy się, że znajdujecie siłę i ochotę na obowiązki szkolne i tak sumiennie przykładacie się do pracy. Pracujcie tak dalej!
Wczoraj Dzień Dziecka i mnóstwo atrakcji, a dzisiaj 2 czerwca i atrakcji ciąg dalszy.
Z wizytą w naszym oddziale przedszkolnym zjawili się Radni z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gostyniu. Jednak zupełnie nie można ich było rozpoznać, bo wcielili się w postacie z bajek.
Wspólnie z dziećmi doskonale bawili się w rytmie przedszkolnego rock’and’rolla. Wysłuchali piosenki śpiewanej przez grupę przedszkolaków. Na zakończenie były życzenia, słodkie cukierki i pamiątkowe zdjęcia.
To była bardzo udana wizyta:)
1 czerwca 2023 r. nasza szkoła obchodziła podwójne święto: Święto Patrona oraz Dzień Dziecka. Z tej okazji:
1. Przypomnieliśmy Gustawa Eugeniusza Potworowskiego, jego rodzinę i zasługi.
2. Podsumowaliśmy konkurs profilaktyczny: Palić, nie palić, oto jest pytanie?”
3. Jabłka jako świetna alternatywa dla nałogu, jakim jest palenie tytoniu i e-papierosów.
4.Stacje zadaniowe – patron naszej szkoły.
5. Bieg Patrona.
6. Słodki upominek od Rady Rodziców.
7. Zabawy sportowe na boisku szkolnym.
DZIEŃ BEZ PAPIEROSA – w tym dniu odbyły się akcje profilaktyczne tj.:
WYNIKI KONKURSU PROFILAKTYCZNEGO „Palić, nie palić – oto jest pytanie?”
I miejsce: Dominika Zimlińska
II miejsce: Nadia Marciniak
III miejsce: (ex aequo) Dagmara Ruta i Wiktoria Michalska
wyróżnienie: Nadia Olejniczak
udział:
Oleg Grześkowiak, Hubert Bartkowiak
Gratulujemy!
W słoneczne sobotnie popołudnie 27 maja 2023 r. odbył się Piknik Rodzinny zorganizowany przez Sołtysa i Radę Sołecką Goli , OSP w Goli, zaangażowanych mieszkańców a także przez naszą szkołę.
Uroczystość z okazji Dnia Matki i Ojca, a także Dnia Dziecka rozpoczęły występy uczniów naszej szkoły i dzieci z oddziału przedszkolnego.
Następnie były wspaniałe zabawy z animatorami, dmuchane zamki, wata cukrowa, zabawki i mnóstwo konkursów. Dla spragnionych była kawa i smakowite placki. W ramach pikniku rozegrano również mini turniej w piłkę nożną oraz odbył się pokaz Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
Na zakończenie na wszystkich czekały kiełbaski z grilla.
Foto: Przemysław Czajka
Wczoraj wycieczka, a dzisiaj niezwykły gość w naszej sali. W ramach Narodowego Programu Rozwijającego Czytelnictwo odwiedziła dzisiaj (tj. 18 maja 2023 r). przedszkolaki przedstawicielka Biblioteki Miejskiej w Gostyniu, pani Beata Praczyk. Zachęciła wszystkie dzieci do odwiedzin biblioteki i zostania czytelnikiem. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się też, co to jest japoński teatr obrazkowy Kamishibai i wysłuchały dwóch wspaniałych bajek w formie tego teatrzyku.
Bardzo dziękujemy pani Beacie Praczyk. To było bardzo ciekawe spotkanie.
Dnia 17 maja 2023 r. grupa przedszkolaków oraz uczniowie klasy III i klasy IV udali się na wycieczkę do Pakosławia. Tam w Pasiece Smakulskich poznawali życie pszczół. Dzieci dowiedziały się, jak żyją pszczoły i że są ich różne rodzaje. Popróbowały pysznego miodu. Samodzielnie wykonały świece i zapachy z pszczelego materiału. Pomagały też pszczołom w ich życiu – wysiewały kwiaty, robiły poidełka dla pszczół. Zobaczyły jak można zrobić domek dla pszczół samotnic.
Po wielu wrażeniach i sporej dawce wiedzy wszyscy wygrzewali się i piekli kiełbaski przy ognisku.
Po pysznym śniadaniu wszyscy skorzystali z czasu na swobodne zabawy.
Po pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do szkoły.
3 maja przypadała 232 rocznica uchwalenia konstytucji 3 Maja. Uroczyste obchody tego święta odbyły się na gostyńskim rynku. Uczestniczyli w nich reprezentanci naszej szkoły.
Uczniowie klasy 4 reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się 28 kwietnia 2023 r. Organizatorami konkursu byli: Komenda Powiatowa Policji w Gostyniu, ATC Group oraz WORD Leszno.
Uczniowie rozwiązywali test oraz sprawdzali swoje umiejętności na placu manewrowym. Zosia, Mikołaj, Dawid, i Marcin z zadaniami poradzili sobie bardzo dobrze, ale niestety nie udało im sie osiągnąć miejsca na podium.
Gratulujemy im za to, że podjęli się tego trudnego zadania.
zdjęcia: gostynska.pl
27 kwietnia 2023 r. w naszej szkole gościliśmy przedstawicielkę Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego, która prowadziła zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów klasy III i IV.
Działania realizowane były w ramach kampanii edukacyjnych: ” Akademia odpadowa” oraz „Przedszkolaki z Segregolandii”.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się m.in.
– jak prawidłowo należy postępować z odpadami,
– jak zapobiegać ich powstawaniu,
-czym są PSZOKI,
– co to jest recykling, jak wyglądają płatki recyklingowe i i co to takiego włókno poliestrowe.
Podczas zajęć dzieci samodzielnie segregowały odpady, grały w gry i wykazywały się znajomością segregowania śmieci.
Każdy uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy gadżet w postaci metalowych słomek z czyścikiem lub temperówki w kształcie kosza na odpady.
Serdecznie dziękujemy KZGRL 🙂
https://www.facebook.com/kzgrl
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbył się konkurs plastyczny pt. ”Moja ulubiona bajka”. Konkurs skierowany był do dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klasy III. Podsumowanie konkursu nastąpiło dnia 26 kwietnia. Wszystkie prace były bardzo ciekawe. Komisja konkursowa miała bardzo trudny wybór.
Laureaci:
I miejsce Franciszek Kubiak z kl. III i Wiktoria Kubiak z oddziału przedszkolnego.
II miejsce
Julia Rybakowska z kl. III i Marcelina Rybakowska z oddziału przedszkolnego.
Wszystkie osoby biorące udział w konkursie zostały nagrodzone drobnymi upominkami.
Zwycięzcom oraz uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!
26 kwietnia 2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego zapoznały się z funkcjonowaniem biblioteki szkolnej. Niektóre zadziwione ilością książek poznawały sposób ich wypożyczania. Dzieci dowiedziały się również, jak należy dbać o książki. Same wybrały pozycje, które wspólnie z panią Ewą wypożyczyły do swojej sali, by razem je czytać.
20 kwietnia br. w ramach Narodowego Programu Rozwijającego Czytelnictwo, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy III wzięli udział w teatrzyku przygotowanym przez panią pedagog Bożenę Walczak-Woźniak, pt.:”W bocianim gnieździe”. Dzieciom bardzo spodobała się ta forma poznawania literatury. Nauczyły się również, że w grupie, razem lepiej i weselej.
W piątek 14 kwietnia 2023 roku, w naszej szkole odbył się apel z okazji Chrztu Polski. Święto to zostało ustanowione w 2019 roku. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku. Apel przygotowali uczniowie z klasy V i VII.
Zapraszamy uczniów ósmej klasy do przetestowania swojej wiedzy na próbnych egzaminach ósmoklasisty na dyktanda.pl!
Dla uczniów, którzy chcą się przygotować do egzaminu w najlepszy możliwy sposób, przygotowano bezpłatne próbne egzaminy, które odzwierciedlają standardy egzaminacyjne i zostały stworzone przez doświadczonych egzaminatorów.
W ramach próbnych egzaminów ósmoklasisty czekają aż 34 arkusze z języka polskiego i matematyki. Dzięki temu, będziecie mieli okazję zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności w praktyce, a także poznać standardy egzaminacyjne.
Pytania na próbnym egzaminie ósmoklasisty będą różnić się formą, obejmując zarówno pytania otwarte, jak i zamknięte.
Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej: https://dyktanda.pl/egzamin-osmoklasisty/
Nie czekaj dłużej, przetestuj swoją wiedzę już teraz, biorąc udział w próbnym egzaminie ósmoklasisty i zyskaj większą pewność siebie.
Zachęcamy do udziału w konkursie plastycznym pt” Moje ulubione miejsce w Gostyniu.
Wykonaj pracę plastyczną w dowolnej technice, która przedstawia Twoje ulubione miejsce w Gostyniu lub najbliższej okolicy.
Prace należy dostarczyć do Oddziału dla Dzieci Biblioteki PublicznejMiasta i Gminy w Gostyniu do 8 maja br.
Regulamin konkursu >>>otwórz
Dnia 27 marca 2023 r. odbyła się sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Ślubowanie tego dnia złożyła nowa radna – Weronika Walczak, która została wybrana podczas wyborów uzupełniających odbywających się w naszej szkole, które miały miejsce 10 marca br.
Dzięki tym wyborom rada jest już w komplecie i liczy 23 radnych.
W miniony piątek, tj. 31.03.2023 r. uczniowie dwóch klas VIII – z Goli i Siemowa uczestniczyli w wycieczce do zakładów pracy znajdujących się na terenie gminy Gostyń, by odkryć tajniki być może przyszłej swojej pracy zawodowej. Wyjazd odbywał się w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Pierwszym zakładem pracy był Santander Bank Polska S.A w Gostyniu, gdzie pracownicy banku opowiedzieli nam jak chronić swoje konto, pieniądze przed oszustami internetowymi oraz przedstawili jak wygląda charakter pracy w banku. Kolejnym miejscem, które odwiedzili uczniowie to Urząd Miasta w Gostyniu mieszczący się na gostyńskim Rynku. Burmistrz Gostynia Pan Jerzy Kulak bardzo serdecznie przywitał uczniów w swoim gabinecie i bardzo interesująco opowiedział o swojej pracy, pracy urzędników oraz opowiedział kilka ciekawostek związanych z Gostyniem. Po zwiedzaniu gostyńskiego Ratusza uczniowie z Goli i Siemowa udali się do Malewa, gdzie zostali oprowadzeni po ogromnej prywatnej firmie „Kaczmarek Malewo”, która specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju rur. Być może że w niedalekiej przyszłości któryś z obecnych uczniów znajdzie zatrudnienie w jednym ze zwiedzanych w piątek zakładów pracy.
Podróże małe i duże klasy III, w każdym miesiącu pozwalają odkrywać nowy kontynent.
W lutym uczniowie byli w Azji, gdzie jedli ryż pałeczkami_było mnóstwo zabawy i śmiechu. Spotkali tygrysy, pandy, gepardy i pantery śnieżne. Dowiedzieli się, gdzie wielbłądy przechowują wodę oraz, że mogą bez picia wytrzymać nawet 10 miesięcy.
W marcu razem z bohaterem lektury Kazikiem, wybrali sie do Afyki. Poznali różnorodność tego kontynentu, suche i gorące tereny pustynne oraz zielone i wilgotne lasy.Najbardziej zainteresowało wszystkich życie Pigmejów, u których dorośli ludzie są dziecięcego wzrostu.
Uczniowie już nie mogą się doczekać wycieczki do Australii.
Aktywnie kontynuujemy działania rozwijające czytelnictwo w naszej szkole. Właśnie 30 marca 2023 r. podsumowaliśmy konkurs czytelniczy pod hasłem : „Świat najpiękniejszych baśni”. W lutym odbły się eliminacje w klasach, a dzisiaj finał
Laureatami zostali:
Dawid Gron -I miejsce,
Zofia Kaźmierczak -II miejsce,Aleksandra Pasieracka -III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!
Przedsięwzięcie koordynowały pani Lidia Leśna i pani Ilona Gorynia.
” Na ruch, ruch, ruch jest dzisiaj wielka moda,
więc ćwicz, ćwicz, ćwicz to dobre jest dla zdrowia.”
Przedszkolacy i uczniowie klasy III 28 marca 2023 r. odwiedzili Jump Space w Śremie. Po krótkiej instrukcji i rozgrzewce wszyscy z wielką przyjemnością oddali się skokom i podskokom na trampolinach. Dzieci skorzystały również z basenu z kulkami, zjeżdżalni, toru przeszkód i innych atrakcji.
To była bardzo aktywna i udana wycieczka.
„Dzisiaj rano niespodzianie zapukała do mych drzwi.
Wcześniej niż oczekiwałem przyszły te cieplejsze dni.
Zdjąłem z niej zmoknięte palto, posadziłem vis a vis,
Zapachniało, zajaśniało, wiosna, ach to ty
Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty.” Marek Grechuta
Słowa te towarzyszyły tegorocznemu witaniu przez naszą społeczność szkolną wiosny. Dzień rozpoczął się jak zwykle: 8:00 rano pierwszy dzwonek, lekcje, codzienne sprawy, jednak w powietrzu tak słodko już pachniało wiosną, że nie sposób było wytrzymać na lekcjach. Dlatego najpierw, wszyscy ciekawscy uczniowie zerwali się z lekcji, by obejrzeć występy kolegów i koleżanek biorących udział w szkolnym konkursie „Mam talent”. W tym roku wystąpili:
Igor Wolniewicz i Franciszek Kubiak (kl. III) – pokaz piłki nożnej,
Aleksandra Pasieracka i Julia Rybakowska (kl. III) – pokaz piłki siatkowej,
Wiktoria Borowska i Maria Jańczak (kl. VII) – taniec,
Weronika Walczak i Mateusz Kaźmierczak (kl. VIII) – taniec,
Wiktoria Idkowiak (kl. VIII) – śpiew.
Wszyscy uczestnicy wspaniale się zaprezentowani i zostali nagrodzeni wielkimi brawami, dyplomami oraz upominkami. Dodatkowo Weronika i Mateusz otrzymali nagrodę publiczności.
Gratulacje i wielkie brawa za odwagę!
Po zakończeniu konkursu nikt nie myślał o tym, by wracać do podręczników, wiec każda klasa wykonała własną marzannę, a następnie odbyła się ich prezentacja oraz „Wiosenny pokaz mody”. Później cała społeczność szkolna przemaszerowała ze swoimi marzannami po boisku, ostatecznie żegnając zimę.
A dla małych łakomczuchów znalazło się też coś pieczonego z ogniska …
Dziękujemy Radzie Rodziców za pyszne kiełbaski.
17 marca w Szkole Podstawowej im. E. Bojanowskiego w Kunowie odbył się Konkurs Piosenki o Zdrowiu. W konkursie wzięło udział wiele talentów. W kategorii dla klas I-III udział wzięło 10 zespołów lub solistów, a w kategorii dla przedszkolaków aż 12 .
Naszą szkołę pięknie zaprezentowali
w kategorii przedszkole zespół „Stokrotki” w składzie:
Jadzia Beczkowiak , Jagódka Dolata, Hania Pasieracka i Marcelinka Rybakowska
w kategorii kl.I-III zespół „Rap Ekipa” w składzie:
Julka Rybakowska, Dominika Urbaniak Franek Kubiak, Igor Wolniewicz i Sylwek Wróblewski.
Komisja konkursowa nagrodziła równorzędnie po 3 utwory w każdej kategorii wiekowej. Dziewczynki z oddziału przedszkolnego znalazły się w gronie laureatów i zdobyły Truskawkową Statuetkę.
Gratulujemy !!!
16.03. w naszej szkole przy pięknej wiosennej pogodzie odbył się symboliczny bieg Tropem Wilczym. W ramach projektu bieg ten odbywa się na dystansie 1963 metrów (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast. W imprezie udział wzięli uczniowie klasy VII i VIII. Przed rywalizacją wszyscy uczniowie upamiętnili minutą ciszy pamięć poległych Żołnierzy Wyklętych. Później po wspólnej rozgrzewce uczniowie wystartowali w symbolicznym biegu na dystansie 1963 metrów, który odbywał się na terenie szkoły.
Po zakończonym biegu trójka najlepszych uczniów z kategorii dziewcząt i chłopców otrzymała z rąk pani dyrektor oraz nauczyciela wf pamiątkowe medale oraz koszulki i gadżety, które na tą okoliczność przesłali organizatorzy tej ogólnopolskiej imprezy. Pozostali uczniowie również otrzymali pamiątkowe suweniry z logiem imprezy Tropem Wilczym.
Zapraszamy do zapisów na Weekendowy kurs komiksowania w Gostyńskiej Mediatece, który odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2023 r., w godzinach 12.00 – 15.00. Szkolenie przeprowadzone zostanie na wysokiej klasy tabletach graficznych, przez doświadczonego grafika, jego koszt to 100 zł, a po zakończeniu każdy uczestnik otrzyma certyfikat, materiały PDF z całą komiksową wiedzą oraz możliwość debiutu w kolejnym komiksie wydanym przez BPMiG w Gostyniu.
Program:
DZIEŃ 1 – Teoria! W tym dniu między innymi… – czym różni się komiks amerykański od europejskiego? – jakie znaczenie ma perspektywa? – narracja w komiksie – podstawy concept artu – jak zamienić pomysł w (DOBRY) scenariusz? – czas na pierwsze pomysły i pytania
DZIEŃ 2 – Praktyka! Ten dzień poświęcimy na… – stworzenie pierwszej strony własnego komiksu – konsultacje w przyjacielskiej atmosferze.
Kilka słów o prowadzącej:
Laura Fornalik, w internecie znana jako Traupa, tworzy różne rzeczy, począwszy od bajkowych ilustracji i komiksów poprzez mocne powieści i opowiadania, a kończąc na obronie licencjatu z animacji. Współautorka takich komiksów jak: „Gosttown”, „Długoraj. Historia prawdziwa”, „Kotek i Kot”. Czerpie ogromną inspirację z retro estetyki i wschodniej popkultury. Lubi, gdy w pracach może łączyć piękno z pożytecznymi faktami i wybujałymi przemyśleniami. A co kocha najbardziej? Kiedy może się tym wszystkim podzielić z innymi!
Zapisy pod numerem tel. 730 800 787, w godzinach 9.00 – 17.00.
Wpłatę za kurs w wysokości 100 zł prosimy uiścić na konto BNP Paribas o numerze 96 1600 1462 1817 8732 9000 0001 w tytule wpisując: Kurs komiksowania oraz imię i nazwisko uczestnika.
W czwartek 9 marca 2023 r odwiedzili nas strażacy z OSP w Goli. Zapoznali wszystkich uczniów z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Każdy mógł spróbować swoich sił ćwicząc na fantomie. A także samodzielnie prowadzić resuscytację z wykorzystaniem defibrylatora.
Nawet najmłodsi przedszkolacy wykazali się sprawnością i układali starszych kolegów w bezpiecznej pozycji.
Strażakom bardzo dziękujemy za cenną lekcję.
Każdego roku Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Święto to ma bardzo długą tradycję. W tym dniu panowie obdarowują panie kwiatami, słodyczami, a często też wyręczają w domowych obowiązkach. Nie inaczej było u nas w szkole. Wszyscy panowie i chłopacy obdarowali panie (te duże i te małe) drobnymi, ale jakże miłymi upominkami.
W środę 7 marca 2023 roku uczniowie klas V, VII i VIII wzięli udział w wycieczce do parku trampolin Jump Space w Śremie. Na miejscu rozgrzali się i poskakali, a później wzięli udział we wspólnej zabawie. Następnie wszyscy zjedli smaczny obiad i zadowoleni powrócili do Goli.
Biblioteka w Gostyniu zaprasza całe rodziny na Wirtualne Czwartki w swojej Mediatece, które odbywać będą się co tydzień od 16:00 do 20:00 (z wyjątkiem świąt), gdzie całkowicie za darmo dostępne są gogle VR, komputery gamingowe, tablety graficzne, kioski edukacyjno-multimedialne, sala kinowa oraz komnata z wyeksponowanymi ważnymi dla naszej instytucji starodrukami – Mediateka to miejsce, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością !
W sercach jeszcze ferie, narty i czas wolny, a ręce wzięły się już do działania. Zaraz po feriach zaczęliśmy przygotowania do organizacji Drzwi Otwartych w naszej szkole. Zaprosiliśmy na nie dzieci, które od września rozpoczną naukę w klasie I, a także te, które we wrześniu przestąpią pierwszy raz progi przedszkola. Następnie 15 lutego otwarliśmy nasze drzwi szeroko i powitaliśmy nowych kolegów i koleżanki.
Na gości czekały zabawy plastyczne, ruchowe i muzyczno-ruchowe, kącik języka angielskiego, zabawy muzyczne z wykorzystaniem Bum Bum Rurek oraz dzwonków, a także klocki Lego Spike Essential i Escape Room. Dzieci doskonale się bawiły, a rodzice mieli czas na chwilę rozmowy oraz ciepłą kawkę.
Uwieńczeniem spotkania była wspólna gofrowa uczta.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólnie spędzony czas. Do zobaczenia we wrześniu!
Konkurs jest prowadzony w ramach działań na rzecz zmniejszania liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Jego celem jest promowanie prawidłowych nawyków i zachowania dzieci podczas pracy i zabawy na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzowanie Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie należy powierzać dzieciom poniżej 16 lat. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy” i ma na celu popularyzowanie wiedzy dotyczącej zapobiegania skutkom niewłaściwego magazynowania i stosowania w gospodarstwie rolnym szkodliwych substancji (środków ochrony roślin, nawozów, paliw itp.) oraz zasad ochrony środowiska naturalnego.
Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci urodzone w latach 2008-2012, których przynajmniej jeden rodzic / opiekun prawny na dzień przyjmowania zgłoszenia podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki. Rymowanka powinna mieć przynajmniej 4 wersy i musi zawierać w dowolnej liczbie i odmianie przynajmniej 4 słowa spośród niżej wymienionych: zatrucie, środowisko, niebezpieczeństwo, natura, karencja, toksyczny, ochrona, szkodliwe.
Pracę konkursową wraz z wypełnionym formularzem zgłoszeniowym należy przesłać do 20.03.2023 r.:
z dopiskiem Konkurs na rymowankę. Szczegółowe informacje zostały zamieszczone na stronie internetowej Kasy, pod adresem:
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłasza IV Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym (krus.gov.pl)
„Karnawał, karnawał to taniec zabawa, to rytm, który przenika, gdy płynie muzyka.”
27 stycznia 2023 r. od samego rana dzieci zjawiły się w przedszkolu w doskonałych humorach i fantastycznych kostiumach. Były tradycyjnie postacie z bajek, jak i super bohaterowie, a także śliczna biedronka i truskaweczka.
Wszyscy skrupulatnie zabrali się do dekorowania sali. Wieszali balony, serpentyny, nakrywali do stołu.
Tuż po śniadaniu rozbrzmiały pierwsze takty muzyki. Nikt nie stał w kącie, ani nie podpierał ścian. Przez trzy godziny trwała szalona zabawa – tańce, gry i konkursy oraz słodki poczęstunek. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły. Kiedy bal dobiegł końca przedszkolaki z żalem pakowały się do domu. Szkoda, że taki dzień jest w przedszkolu tylko raz w roku. Na pewno długo pozostanie w naszej pamięci! Będziemy go wspominać z uśmiechem na ustach.
„Dziś na sali śmiech i wrzawa, raz do roku jest zabawa!
Każdy przebrał się inaczej, ten obraca się, ten skacze!”
Już kolejny rok nasza szkoła aktywnie bierze udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego organizujemy różne akcje i konkursy. Jednym z nich był konkurs recytatorski dla klas III-V pod hasłem „Zima i święta w poezji”. Odbył się dnia 26.01.2023 r., a wzięło w nim udział 5 uczestników.
Laureaci:
I miejsce – Nadia Olejniczak
II miejsce – Dawid Gron
III miejsce- Julia Rybakowska
Wyróżnienia:
Aleksandra Pasieracka
Dominika Zimlińska
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
21 stycznia 2023 r. odbył się Egzamin Centralny CUP. Jagoda Dolata, 6-latka z oddziału przedszkolnego, jako członek klubu
Akademia Taekwon-Do Drache otrzymała stopień 10 Cup, co oznacza, że zdała egzamin na biały pas.
Jagódce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
„Bóg nie mógł być wszędzie,
więc dał nam Babcię i Dziadka…”
20 stycznia 2023 r. przedszkolacy i uczniowie klasy III gościli w naszej szkole osoby im najbliższe i bardzo kochane -Babcie i Dziadków. Z tej okazji przygotowali bardzo ciekawy program artystyczny w którym zaprezentowali wszystkie swoje talenty. Były piosenki i wiersze, ale też nie zabrakło wesołych scenek teatralnych i tańców. Dzieci przygotowały również wspaniałe upominki.
Dziadkowie i Babcie długo oklaskiwali popisy swoich wnuczek i wnuków. A już za chwilę ruszyli do wspólnych zabaw.
Aby czas upłynął wszystkim bardzo miło, rodzice zatroszczyli się o słodki poczęstunek.
Na zakończenie każdy mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie w szkolnej fotobudce.
19 stycznia 2023 r. grupa przedszkolaków gościła panią pedagog Bożenę Walczak-Woźniak. Dzieci w ramach programu profilaktycznego rozmawiały o różnych rodzajach zanieczyszczenia powietrza oraz co można zrobić, by powietrze wokół nas było czyste.
Dzieci swoją wiedzę zaprezentowały na plakacie, który podziwiać mogą wszyscy na szkolnym korytarzu.
W dniach 16-19 stycznia 2023 r. wzięliśmy udział w zbiórce pieniędzy na WOŚP. W poniedziałek odbyła się dyskoteka połączona z balem przebierańców i sprzedaż darów ufundowanych przez rodziców naszych uczniów. We wtorek przeprowadzono licytację gadżetów WOŚP. W tych dniach sprzedawaliśmy także ciasto ufundowane przez rodziców. W tym roku zebraliśmy 1529 zł i 29 gr. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, rodzicom i uczniom zaangażowanym w przeprowadzenie WOŚP.
15 stycznia 2023 rusza IX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla dzieci szkół podstawowych.
Jakie zadania mamy dla Was tym razem?
Świat Recyklingu – zagraj z nami w grę, w której każdy materiał, każda drobinka jest cenna i ma konkretną wartość.
Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów. W naturze nie ma odpadów! Każdy element ekosystemu wytwarza materię, która jest następnie wykorzystywana przez inne organizmy. Możemy czerpać inspirację z przyrody, aby zmienić nasze metody produkcji i gospodarkę odpadami. Wszystko można zaprojektować w taki sposób, żeby każdy element można było ponownie użyć.
Takie podejście będzie potrzebne, aby wziąć udział w IX edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i Przyjaciele w 2023 roku. Konkurs dedykujemy uczniom klas 4-8 szkół podstawowych.
Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu postaci w nowym uniwersum recyklingu: Twoim bohaterem może być każda postać, która swój początek wzięła ze świata odpadów: starego tostera, lodówki, laptopa czy zabawki na baterie. Może nim być butelka po mleku albo twój smartfon. Najważniejsze to bardzo dokładnie go opisać: jakie są jego główne cechy, jego słabe i mocne strony oraz najważniejsze umiejętności.
W tej grze edukacyjnej, każdy uczestnik ma możliwość stworzenia takiej postaci uniwersum, w której zasada jest jedna: wszystko nadaje się do recyklingu. Możesz wyobrazić sobie postać ze stali lub tytanu, albo papieru, a nawet plastiku. W świecie recyklingu może pełnić konkretną rolę. Uczestnik musi określić w jakich zadaniach jego bohater dobrze się sprawdzi. Musi określić na czym polega jego siła, wytrzymałość, czy postać będzie toksyczna oraz jak reaguje z żywiołami: czy jest odporna na ogień, wodę, czy utlenia się w kontakcie z powietrzem.
Chcemy wiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach będzie można tę postać ulepszyć. Jeśli to będzie stalowy toster – tosterowe wnętrze zawsze jest ze stali, choć obudowa plastikowa – to być może w jakiejś sytuacji twój toster otrzyma domieszkę wolframu. O wiele bardziej mobilna od stalowego tostera będzie okrągła aluminiowa puszka: jej atut to odporność na wodę, trzeba będzie jednak uważać na ogień. Miedziane kable czy szklane butelki bez względu na sytuację, w której ich użyjemy, mogą odrodzić się nieskończoną ilość razy, mogą być nieśmiertelne.
Każdy, kto spojrzy na Twoją postać, dzięki wyjaśnieniom, zrozumie o jaki przedmiot chodzi. Teraz trzeba tylko tę postać wykonać w skali 1:1 i wytłumaczyć nam zasadę jej działania.
Zacznij od znalezienia informacji, które mogą się przydać w tworzeniu postaci. Oto kilka przykładów:
Przykład I. Bateria i akumulator.
Aby poprawnie spełniały swoją funkcję, baterie i akumulatory wykorzystują metale takie jak: cynk, mangan, nikiel, kadm, żelazo, kobalt, ołów itp. Każdy inaczej wygląda: cynk jest błękitno-biały i kruchy, mangan jest srebrzysty o różowym połysku, nikiel jest srebrzysto-biały ze złotym odcieniem, kadm można łatwo pokroić nożem, żelazo tworzy stopy z węglem, dzięki czemu zyskuje nowe właściwości. Kobaltu używano do barwienia szkła na piękny, niebieski kolor.
Baterie i akumulatory są bardzo niebezpiecznymi odpadami, ponieważ zawierają dużo metali ciężkich. Kiedy metale ciężkie trafią do przyrody, mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt. Wszystkie rodzaje baterii nadają się do recyklingu: bateria w radiu lub latarce, bateria guzikowa w kalkulatorze czy zegarku, bateria w starym telefonie lub laptopie.
Mamy baterie jednorazowe i akumulatorki wielorazowego użytku. Akumulator można wielokrotnie naładować, jego żywotność jest o wiele dłuższa niż zwykłej baterii. Akumulatory wymagają ładowania. Mogą się częściowo rozładować, gdy nie są używane.
Odzyskane z baterii metale można wykorzystać ponownie do produkcji innych przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce ze stali nierdzewnej, słupki parkingowe, elementy metalowe, blachy, a nawet nowe baterie.
Przykład II: smartfon
Do komunikowania się, słuchania muzyki, korzystania z internetu, robienia zdjęć, dzielenia się informacjami, znajdowania drogi, zabawy, robienia zakupów… nieodzowny jest smartfon. Ponad połowa smartfona to różne metale, w tym szlachetne, takie jak złoto i srebro oraz metale ziem rzadkich np. tantal. Kolejna część smartfona to plastiki – a są wśród nich bardzo szkodliwe i toksyczne dodatki takie jak: trójtlenek antymonu, bisfenol A, czy bromowane środki zmniejszające palność.
Smartfony bardzo szybko się zużywają i jest niewiele części jakie można w nich wymienić. Aby wszystko w smartfonie działało właściwie, konieczne jest posiadanie połączenia z internetem. Bez internetu, większość funkcji smartfona nie działa.
Ekran smartfona to bardzo zaawansowana technologia: jest on pokryty folią, która przewodzi prąd, będąc jednocześnie przezroczystą. Ta folia jest wykonana z tlenku cyny indu (w skrócie „ITO”). Ekran jest jak Twój zwiadowca: przekazuje informacje i obrazy. Pomagają mu w tym diody LED i metale ziem rzadkich. Dioda LED to półprzewodnik zamknięty w kawałku przezroczystego plastiku. Materiałem półprzewodnikowym jest zwykle związek galu, otrzymywany z rudy aluminium i co najmniej jeden inny atom, który określi „podstawowy” kolor diody LED. Może to być arsen, fosfor, azot, ind itd.. Aby uzyskać naprawdę piękne kolory diodę LED musisz pokryć proszkami luminoforowymi. A tam jest nie tylko prosty fosfor. Kolory są rzeczywiście wykonane z różnych koktajli pierwiastków ziem rzadkich.
Smartfon nie zadziała bez elektroniki, czyli bez obwodu drukowanego. Czy wiesz jak zbudowany jest taki obwód?
Czy te informacje wystarczą Ci, aby opisać postać oraz cechy Smartfona w Świecie Recyklingu? A może chcesz poszukać innych ciekawostek?
Przykład III: Opakowanie Tetra Pak.
Tetra Pak to kartonik na żywność, który składa się z kilku warstw. Na zewnątrz jest tekturowy, wewnątrz posiada aluminium i folię. Czy wszystko to nadaje się do recyklingu? O, tak. Jednak do którego pojemnika selektywnej zbiórki wyrzucisz opakowanie Tetra Pak? Choć na zewnątrz jest z tektury, wyrzuć je do pojemnika żółtego, a nie niebieskiego!
Prostokątny kształt Tetra Pak znakomicie nadaje się do transportu płynnej zawartości. Jest odporny na uderzenia, choć łatwo można go przekłuć!
A może Twoim bohaterem będzie Super Jabłko. Jego supermoc będzie polegała na tym, że ulega biodegradacji. W naszym uniwersum nie oznacza to, że postać zniknie zupełnie i raz na zawsze. Super Jabłko ulegając biodegradacji, przekazuje całą swoją moc kolejnej postaci. I tak na okrągło w niekończącym się cyklu recyklingu.
Na zgłoszenia ekozespołów co najmniej dwuosobowych czekamy do 15 stycznia 2023.
Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.chlorofil.com.pl
W tym roku mamy dla Was jeszcze jedną super inicjatywę: zgłoszone placówki mogą zorganizować zbiórkę elektroodpadów. W każdej placówce, która zorganizuje taką jednodniową zbiórkę odpadów, w nagrodę zrealizujemy łąkę kwietną dla dzikich zapylaczy. Zebrane odpady oczywiście odbierzemy! Wszystkie szczegóły w regulaminie na naszej stronie internetowej!
Organizatorem Konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele jest Fundacja Chlorofil, a partnerami merytorycznymi są ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań.
Konkurs otrzymał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki.
Więcej informacji:
Koordynator konkursu: Agnieszka Oleszkiewicz tel. 608 633 593
e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl
.
27 grudnia 2022 r. uczciliśmy uroczyście na gostyńskim rynku 104 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
W obchodach miejskich uczestniczyli reprezentanci naszej szkoły.
Cześć i chwała bohaterom!!!
21 grudnia 2022 r. w naszej szkole nastał piękny czas – odbyły się wigilie klasowe oraz jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez społeczność szkolną pod kierunkiem katechetki pani Justyny Giernaś. W każdej z klas panowała świąteczna atmosfera. Uczniowie składali sobie życzenia, podarowali sobie upominki oraz wspólnie z wychowawcami i gośćmi śpiewali kolędy. Najmłodszych odwiedził długo wyczekiwany Gwiazdo
Po spotkaniach wigilijnych społeczność szkolna uczestniczyła w Jasełkach.
Uczniowie Tobiasz Filipiak, Dawid Roszak, Mateusz Kaźmierczak, Nikodem Nowak i Nikodem Banaszak reprezentowali naszą szkołę w Eliminacjach powiatowych w Futsalu w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej (klasy 7-8), który odbył się w 13 grudnia 202 r. w Gostyniu. Chociaż nie zdobyli upragnionej bramki, to i tak są z siebie zadowoleni.
Na turnieju panowała sympatyczna atmosfera, każdy z zawodników wspierał się nawzajem. Chłopcy dali z siebie wszystko, zauważalne było ich zaangażowanie oraz duma z reprezentowania naszej szkoły.
Mimo przeciwności losu zawodnicy nie poddawali się, walczyli o końca, za co należą im się gromkie brawa. Rozgrywki były bardzo ciekawe, zaskakujące i pełne emocji. Opiekunem i trenerem był pan Przemysław Czajka. Zdjęcia wykonała Kinga Burdajewicz.
W dniach 12-13 grudnia odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Przygotowane przez uczniów kartki, lampiony i stroiki cieszyły się dużym powodzeniem, szczególnie wśród przedszkolaków.
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wykonali ozdoby, a także uczniom i pracownikom, którzy czując już magię Świąt, te piękne dzieła kupili.
Już od kilku lat nasza szkoła bierze udział w akcji „Mikołaje”. Tak też było i w tym roku. Od połowy listopada uczniowie i pracownicy szkoły przynosili różne produkty spożywcze, kosmetyczne, a także papiernicze oraz gry i zabawki, które trafią do potrzebujących rodzin. Dnia 13 grudnia pojawiła się u nas przedstawicielka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, która odebrała nasze paczki i nadała nam „honorowy tytuł Mikołaja 2022”. Dziękujemy wszystkim, którzy w tym przedświątecznym okresie przyczynili się do uszczęśliwienia drugiego człowieka. Pamiętajcie: dobro wraca 🙂
Dnia 13 grudnia 2022 odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu Rady Rodziców pod hasłem „MOJA RODZINA Z WIZYTĄ U PATRONA” oraz wręczenie nagród.
I miejsce : Weronika Walczak, kl. VIII
II miejsce (ex aequo):
Aleksandra Pasieracka, kl. III
Dawid Gron, kl. IV
III miejsce (ex aequo):
Wiktoria Borowska, kl. VII
Maria Jańczak, kl. VII
Wyróżnienia:
wyniki konkursu na rodzinne zdjęcie:
I Miejsce (Ex Aequo):
Lena Urbaniak, Kl. VII
Weronika Walczak, Kl. VIII
Zofia Kaźmierczak, Kl. IV
Aktywność sportowa naszych uczniów nie zna granic.
Sukces w akrobatyce, sukcesy również w piłce siatkowej. Gratulujemy Julce Rybakowsiej z klasy III, która 10 grudnia, po zaledwie trzech mesiącach treningów, zdecydowała się wziąć udział w Turnieju Rzucanki Siatkarskiej. Trzymamy kciuki, bo już niebawem kolejne rozgrywki.
10 grudnia 2022 roku odbyły się Międzywojewódzkie Zawody w Akrobatyce Sportowej w Rawiczu. Jadzia Beczkowiak z naszego oddziału przedszkolnego zajęła pierwsze miejsce w swojej grupie wiekowej, a Dominika Urbaniak z klasy III -miejsce II.
Gratulujemy sukcesów!!!
Dnia 9 grudnia, dzięki dofinansowaniu w ramach programu „Poznaj Polskę”, klasa III wybrała się na wycieczkę do Torunia.
Po przybyciu na Rynek przywitał ich zabawny przewodnik miejski, który w ciekawy sposób przybliżył wycieczkowiczom historię tego miasta. Pokazał Rynek, Dwór Artusa, Rynek Staromiejski, Pomnik Mikołaja Kopernika, Krzywą Wieżę, Kościół Najświętszej Maryi Panny oraz Dom Mikołaja Kopernika. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Piernika na warsztaty, podczas których poznali 7 przypraw bez, których nie powstanie prawdziwy piernik. Później wyrobili ciasto, włożyli je do foremek, a oczekując na gotowe wypieki zakupili pamiątki.
Uczniowie wzięli też udział w Historycznej Grze Miejskiej oraz warsztatach rycerskich.
Z plecakami pełnymi pamiątek i pierników, zadowoleni wrócili do domów.
6 grudnia to wyjątkowy dzień, na który czekają i duzi i mali. Już od samego rana w naszej szkole zrobiło się wyjątkowo świątecznie, czerwono. To uczniowie, przedszkolacy a także nauczyciele i pracownicy szkoły zjawili się w mikołajowych czapkach. Wszyscy niecierpliwie czekali czy odwiedzi nas Św. Mikołaj. No i doczekaliśmy się….. mimo, że święty jak zawsze był zapracowany i nie miał czasu, to dla swoich milusińskich zostawił drobne upominki.
Przedszkolacy dzisiaj spotkali się również z panią pedagog Bożeną Walczak-Woźniak, by rozpocząć program „Mamo, Tato, co Wy na to?”
Część zdjęć wykonała Kinga z klasy VII, uwieczniając najpiękniejsze chwile w klasie III i oddziale przedszkolnym.
Dnia 4 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Czarnego Legionu w Gostyniu odbyła się Mikołajkowa Liga Robotyki. Dla mieszkańców była to przedświąteczna okazja do zakupienia ozdób świątecznych, możliwość budowania z klocków LEGO różnego typu, dla nas był to kolejny etap przygotowań do wielkiego konkursu. Mieliśmy okazję do zaprezentowania swoich dotychczasowych konstrukcji i podzielenia się naszą wiedzą.
Już za kilka miesięcy zmierzymy się z zespołami ze szkół podstawowych z całego województwa. Przygotowujemy się do tego już od początku roku szkolnego. Tematem przewodnim są odnawialne źródła energii, a naszym zadaniem jest pogłębianie tego tematu z jednoczesnym tworzeniem konstrukcji z LEGO pokazujących modele pozyskiwania, przechowywania, dystrybucji i wykorzystania energii.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III:
Franciszek Kubiak,
Aleksandra Pasieracka,
Julia Rybakowska,
Dominika Urbaniak,
Igor Wolniewicz
Sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości w listopadzie pracował pełną parą! Najczęściej korzystaliśmy z aparatu fotograficznego, a w rolę fotografów wcielali się uczniowie klasy III, którzy przygotowują fotorelację z przygotowań do Lego League Explore. Klasa bardzo aktywnie pracowała z wykorzystaniem zarówno zestawu First Lego League Explore, jak i Lego Spike Essential. Powstała turbina wiatrowa oraz model przechowywania zgromadzonej energii.
Poza tym dzięki aparatowi mogliśmy uwiecznić na zdjęciach ważne wydarzenia z życia szkoły, takie jak: Święto Odzyskania Niepodległości wraz z akcją # Szkoła do hymnu, Wieczornicę Patriotyczną, warsztaty ekologiczne i wiele innych.
Dużo pracy wykonała też drukarka 3D. Wydrukowaliśmy atrybut zawodu fryzjera – grzebień, a także breloczki z nazwą naszej szkoły, a już od kilku dni drukarka, drukuje ozdoby świąteczne.
Dnia 30.11.2022 r. odbyła się u nas w szkole dyskoteka andrzejkowa. Do tańca przygrywał profesjonalny DJ pan Bartek Gościański – zabawa była wystrzałowa! Wszyscy uczniowie przez cały czas aktywnie brali udział w zabawie tanecznej: indywidualnie, w parach, w mniejszych grupach, belgijka, pociąg, czy kaczuszki, nic nie stanowiło problemu, z każdym stylem sobie poradzili.
Zabawa taneczna przeplatana była wróżbami, które przygotowały dziewczyny z Samorządu Uczniowskiego: lanie wosku, przekłuwanie serc, zapałki i wiele innych. Nikt nie opuścił sali bez wróżby na przyszłość.
SU przygotował też słodki upominek dla każdego uczestnika.
W dniach 28-29 listopada nasza szkoła niemal opustoszała, a to za sprawą programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, w ramach którego otrzymaliśmy dofinansowanie na szkolną wycieczkę.
Poniedziałek w tym tygodniu nie zaczął się jak zwykle – w ławce szkolnej, ale w autokarze. Wstaliśmy skoro świt, aby jeszcze rankiem znaleźć się na Dolnym Śląsku, w niezwykle pięknej, pełnej zabytków okolicy. Rozpoczęliśmy od aktywności fizycznej – po dojechaniu do miejscowości Bardo, zwanej miastem cudów, wspięliśmy się na Górę Kalwarię, po drodze mijając stacje drogi krzyżowej oraz cudowne źródełko. Cudowne za sprawą młodego Czecha, który w 1672 roku miał tu odzyskać wzrok. Woda była zimna, ale nie przeszkadzało w jej spróbowaniu. Ludzie mówią też, że spełnia marzenia, wystarczy nabrać wody w usta i okrążyć z nią 5 razy kapliczkę – niektórzy z nas spróbowali.
Po zejściu na dół poszliśmy do sanktuarium, w którym znajduje się Figura Matki Bożej Bardzkiej będąca najstarszym drewnianym zabytkiem rzeźby romańskiej w Polsce.
Następnie przejechaliśmy autokarem do Twierdzy Kłodzkiej, która jest jednym z najlepiej zachowanych obiektów architektury obronnej XVIII w. Poznaliśmy jej historię i razem z przewodnikiem zdobyliśmy ostateczny punkt obrony, czyli donjon, a z bastionów górujących nad Kłodzkiem podziwialiśmy panoramę miasta oraz gór otaczających Ziemię Kłodzką. Mieliśmy też okazję przejść jej podziemnymi chodnikami minerskimi. Najciekawszym momentem było przejście przez odcinek zwany „krasnalem”, który miał wysokość zaledwie 80 cm.
Po tej wspaniałej lekcji historii udaliśmy się do Polanicy Zdroju, gdzie mieliśmy nocować. Zanim udaliśmy się na odpoczynek, poznaliśmy jeszcze leczniczy charakter wód zdrojowych, które niestety nie wszystkim smakowały.
Dzień zakończyliśmy pysznym posiłkiem oraz integracją – graliśmy w gry, rozmawialiśmy i oglądaliśmy mecz.
Drugi dzień również był pełen wrażeń.
Najpierw Skansen Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego, w którym poznaliśmy codzienne życie w dawnej Polsce. Od ziarenka do bochenka, czyli żniwa, wizyta w młynie, sposoby i miejsca przechowywania żywności, wypiek chleba, praca na gospodarstwie – o tym wszystkim opowiedziała nam wesoła i charyzmatyczna pani Bożenka. Później chwila zadumy w Kaplicy Czaszek, w której siostra zakonna opowiedziała nam okolicznościach jej powstania. Po tylu wrażeniach zbliżaliśmy się do punktu kulminacyjnego, czyli wejścia na Szczeliniec Wielki. Najpierw jednak nieco teorii – w Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych obejrzeliśmy film przedstawiający sylwetkę pierwszego przewodnika turystycznego w Europie Franciszka Pabla. To właśnie on nazwał skały, które później widzieliśmy na własne oczy. Nie pozostało nic innego, jak ciepło się ubrać i wejść na szczyt. Po drodze minęliśmy: „Wielbłąda”, „Słonia”, „Konia” i wiele innych form skalnych, aby dojść do samego szczytu – Tronu Liczyrzepy. Schodziliśmy dumni i zadowoleni z siebie, jednak jednocześnie trochę smutni, bo wiedzieliśmy, że zejście oznacza koniec naszej wycieczki.
Na ten magiczny dzień przedszkolaki czekały już od dłuższego czasu. 29 listopada oddział przedszkolny zamienił się w salon wróżb, tańca i dobrej zabawy.
Dzieci poznały tradycje andrzejkowe i bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich wróżbach. Do tańca też nikt nie musiał nikogo zachęcać, bo wszystkie przedszkolaki uwielbiają tańczyć, zwłaszcza gdy przygrywa pan Bartek. W międzyczasie dzieci przygotowały z kolorowego papieru portrety czarodziejów i czarodziejek. Aby nikt nie opadł z sił w przerwach wszyscy posilali się wspaniałymi ciasteczkami i sokiem.
25 listopada br. przedszkolaki przyniosły do przedszkola swoje ulubione misie, by wspólnie świętować Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Z samego rana przyglądały się swoim pluszakom, poznawały ich imiona i cechy szczególne. Później były tańce i zabawy z misiami. Dzieci liczyły misie, dzieliły je na grupy, porównywały ich wielkości. Poznały również historię powstania tych cudownych zabawek. Same też wykonały prace plastyczne z tymi sympatycznymi maskotkami. Zaprosiły również starszych kolegów i koleżanki z klasy III, którzy w ramach Narodowego Programu Rozwijania Czytelnictwa, przeczytali maluchom bajkę o niezwykle wyrozumiałym misiu, który szybko stał się przyjacielem niesfornej Maszy. W dzisiejszej historii pt.: ” Nie budzić do wiosny”, Masza nie pozwoliła misiowi zasnąć, ciągle mu przeszkadzając, po czym sama zasnęła.
Ten wyjątkowy dzień, był pełen dobrej zabawy.
24 listopada 2022r. w naszej szkole odbył się wyjątkowy wieczór.
W wydarzeniu tym udział wzięli nauczyciele, rodzice, dziadkowie a także mieszkańcy wsi.
Wieczór został podzielony na trzy części. W pierwszej części zaprezentowano wiersze i piosenki patriotyczne. Uczniowie zabrali publiczność w podróż przez wieki – począwszy od XVI w., kiedy to Mikołaj Rej z miłości do Polski rozpoczyna tworzyć w języku ojczystym, po wiek XX, w którym literacką nagrodę Nobla odbiera Wisława Szymborska. Uczniowie przedstawili patriotyczne utwory, by udowodnić, jak wielkim słowem jest Ojczyzna. Uświadomili publiczności, jak wielu pisarzy i poetów o niej pisało.
Druga część wieczoru to konkurs recytatorski w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, bowiem uczniowie solidnie przygotowali się do występów.
Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych: młodsza to uczniowie klasy III i IV, a starsza – to uczniowie kl. V-VIII.
Decyzją jury wyniki szkolnego konkursu recytatorskiego przedstawiają sie następująco:
w kategorii klas III i IV
w kategorii klas V-VIII
Część trzecia wieczoru to przedstawienie w wykonaniu uczennic z klasy VII pt. ” Świtezianka”.
W przerwach między kolejnymi częściami wydarzeń, wszyscy goście mogli spędzić czas w szkolnej kawiarence, racząc się wspaniałymi, domowymi wypiekami oraz ciepłymi napojami.
To był bardzo udany wieczór, który długo pozostanie w naszej pamięci.
24 listopada 222 r. w Daleszynie odbył się quiz patriotyczny dla przedszkolaków pt. „Piękna Nasza Polska”. Nasze przedszkolaki w składzie: Jadzia Beczkowiak, Jagódka Dolata i Hania Pasieracka, godnie reprezentowały naszą szkołę i zajęły III miejsce. Dziewczynki do konkursu przygotowała pani Ewa Biernat
W ramach Gostyńskiego Tygodnia Energii w naszej szkole odbyły się warsztaty pt.: ” Odnawialne źródła energii”. 18 listopada 2022 r. pojawili się u nas przedstawiciele Stowarzyszenia Merkury, aby przybliżyć nam tę tematykę. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas III-V. Najpierw wysłuchali wykładu, podczas którego usystematyzowali swoją wiedzę na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Później w praktyce przekonali się, jak uzyskujemy energię ze słońca, wiatru oraz wody. Wykonali turbinę wodną, sprawdzali jak można wprawiać w ruch wiatraki, uzyskiwali energię cieplną, dzięki której roztopili czekoladę. To były bardzo owocne zajęcia.
Z okazji obchodów Dnia bez Papierosa uczniowie klas VII wzięli udział w spotkaniu pod hasłem „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia Kontra Tytoń”, które poprowadziła pani Lidia Zaremba z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gostyniu. Głównym celem zajęć było zapobieganie paleniu wśród młodzieży, zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego, kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Podczas spotkania poruszono kwestie zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutków palenia tytoniu. Uczniowie obejrzeli prezentację o szkodliwości palenia tytoniu.
Za kilka dni cały świat opanuje mundialowa gorączka. Już w tej chwili piłkarskie święto zawładnęło myślami niejednego kibica. A gdyby tak przelać je na papier? I dodatkowo połączyć przyjemne z pożytecznym? Platforma edukacyjna www.dyktanda.pl proponuje taką możliwość, organizuje bowiem konkurs dla kibiców!
Całość składać się będzie z dwóch części. Najpierw, w fazie grupowej, każdy fan piłki nożnej będzie mógł podzielić się swoimi przewidywaniami lub marzeniami – czyli przygotować dyktando na temat dowolnego meczu polskiej reprezentacji na tegorocznym mundialu. Swoje teksty można przesyłać tutaj: https://dyktanda.pl/konkursy-wypracowan/napisz-dyktando-na-mistrzostwa-swiata
Następnie, w każdy dzień przed meczem polskiej reprezentacji, organizowany będzie finał, polegający na rozwiązywaniu zwycięskiego dyktanda o konkretnym meczu naszej kadry.
Zarówno za stworzenie dyktanda, jak i za prawidłowe rozwiązanie, organizator przewidział nagrody. Zachęcamy zarówno uczniów, jak i dorosłych, do świętowania mistrzostw świata również w takiej formie!
Lekcja fizyki nie musi być nudna. 15 listopada 2022 r. uczniowie klasy VII pod kierunkiem pana Józefa Gerowskiego badali właściwości przyciągania cząsteczek. Wszyscy wykonując doświadczenie odkrywali świat fizyki, ale także doskonale się bawili.
Dnia 14.11.2022 r. przedszkolaki oraz uczniowie klasy III opuścili mury szkoły udając się na wycieczkę do Gostynia. Spędzili tam cały dzień zajęciowy zdobywając nową wiedzę dotyczącą swojej „małej ojczyzny”.
Pierwszym punktem programu było obejrzenie teatrzyku „Calineczka”. Dzieci miały okazję zobaczyć scenę teatralną: kurtynę, scenografię, przekonały się jak ważne jest oświetlenie oraz muzyka. Poza tym, w oparciu o przygody bohaterki, uświadomiły sobie, że marzenia się spełniają, trzeba tylko mocno w nie wierzyć.
Następnie odbyła się mała lekcja historii. Dzieci odwiedziły w ratuszu Burmistrza Gostynia Jerzego Kulaka, który niezwykle serdecznie ich ugościł i opowiedział o swojej pracy. Z balkonu w ratuszu podziwiały rynek, a na nim ważne obiekty historyczne: pomnik Serca Jezusowego oraz pomnik ku czci 30 obywateli rozstrzelanych przez hitlerowców. Będąc w tej okolicy nie można było pominąć również Góry Zamkowej i legendy z nią związanej.
Nieco zmęczeni i głodni udali się do pizzerii Roma na przepyszną pizzę.
Serdecznie dziękujemy panu Burmistrzowi oraz pracownikom ratusza za przyjęcie naszej wesołej gromadki oraz za prezenty, które otrzymaliśmy.
Dziękujemy też Pizzerii Roma za smaczną pizzę.
Dnia 11.11.2022r. przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział w patriotycznych obchodach 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego: Wiktoria Borowska, Dawid Gagawuzis i Dominika Zimlińska oraz delegacja składająca wiązankę kwiatów przy Pomniku Serca Jezusowego na Rynku w składzie: Wiktoria Grześkowiak, Weronika Walczak i Nadia Marciniak godnie reprezentowali naszą szkołę. Opiekunem była p. Lidia Leśna.
W czwartek 10 listopada 2022 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie przepięknie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego. Weronika Walczak z klasy 8 poprowadziła to wydarzenie, przypominając wspólnie z resztą uczniów, w jaki sposób Polska straciła niepodległość oraz jak nasi przodkowie walczyli o jej odzyskanie. Każda z klas dostała również wcześniej za zadanie przygotowanie kilku informacji i ciekawostek z życia Ojców Niepodległości, które na apelu odczytali przewodniczący. Apel zakończył występ artystyczny przedszkolaków pod kierunkiem pani Ewy Biernat.
Pani dyrektor Jolanta Przybył podziękowała uczniom za przygotowqanie apelu oraz zachęciła do udziału w uroczystościach miejskich w Gostyniu. Zwróciła także uwagę na to, żeby być dla siebie serdecznym, miłym, odnosić się do siebie z szacunkiem i żyć w przyjaźni oraz dostrzegać potrzeby drugiego człowieka. Takie postawy w stosunku do innych ludzi są również wyrażeniem patriotyzmu i umiłowania swojej ojczyzny.
Dnia 9.11.2022r. uczniowie klasy 4 z wychowawczynią p. Lidią Leśną wzięli udział w Gminnym Przeglądzie Spektakli Profilaktycznych w Gostyniu. Dzieci zaprezentowały się, wystawiając pantomimę pt. „W sieci”. Dzieci chciały przestrzec przed fonoholizmem oraz pokazać, jak łatwo uzależnić się od telefonu komórkowego. W przeglądzie wystąpiło siedem zespołów z różnych szkół Gminy Gostyń. Nasi uczniowie zajęli I miejsce.
Gratulujemy sukcesu!!!
Pod koniec października wszyscy obchodzą Halloween, a przedszkolacy w piątek 28 października 2022 r. świętowali Dzień Dyni.
Wszystkie dzieci w tym dniu dowiedziały się jak wartościowym warzywem jest dynia. Jak niezwykle wdzięczna i łatwa jest w uprawie, nawet w przydomowym ogródku warzywnym. Dzieci poznały jej wygląd w szerokiej gamie kolorów i różnorodność odmian. Dowiedziały się również, jak można ją wykorzystać w kuchni zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Posmakowały nasion dyni, które własnoręcznie wyłuskały sprawdzając, co ma dynia w środku.
W tym dniu nie zabrakło też zabaw z dynią. Był slalom, tor przeszkód i kręgle, gdzie zamiast kuli toczyła się dynia. Dzieci wykonały też prace plastyczne pt. „Dyniowe pole”. Dyniowe dekoracje i smakołyki pozwoliły odkryć wiele zalet tego niedocenionego warzywa, a przede wszystkim dały okazję do fantastycznej wspólnej zabawy.
Firma Mondi, mająca swoją siedzibę w Grabonogu, prowadzi liczne działania promujące ekologiczny styl życia. Codziennie gdzieś w Wielkopolsce odbywa się podsumowanie projektu „EKO – MONDI 2022 Rozpocznij grę!!!”, do którego i my dołożyliśmy swoją cegiełkę. Poza dorocznym już sprzątaniem świata i zbieraniem nakrętek, postanowiliśmy też rozpocząć akcję zbierania zużytych baterii oraz zorganizować dwa konkursy:
kategoria: p-le i klasa III
I miejsce – Julia Rybakowska (robot sprzątający)
II miejsce – Marcelina Rybakowska (motylek)
III miejsce Franciszek Kubiak (laptop)
kategoria: klasy IV-VIII
I miejsce ex aequo – Wiktoria Idkowiak (telewizor) oraz Wiktor Bartkowiak (bałwan)
II miejsce – Maria Nowak (domek)
III miejsce – Weronika Walczak (szkatułka)
Nie mogliśmy jednak przejść obojętnie obok pozostałych prac, w które autorzy włożyli tyle wysiłku, dlatego, każdy z nich dostał upominek.
Najodważniejsi uczniowie z każdej klasy podjęli się udziału w konkursie podsumowującym nasze EKO działania. Zmierzyli się z łamigłówkami o tematyce ekologicznej, rozwiązywali krzyżówki, odpowiadali na pytania, segregowali odpady. Najlepsi okazali się przedstawiciele:
klasy VII – I miejsce
klasy V – II miejsce
klasy IV – III miejsce
Nikt jednak z tego konkursu nie wyszedł przegrany. Każdy z uczestników otrzymał specjalnie na tę okazję przygotowaną torbę z hasłem: „Jestem Eko!”
Bardzo dziękujemy firmie MONDI, która:
– zainspirowała nas do ekologicznych działań,
– wsparła finansowo całą naszą akcję,
– obdarowała nas ekologicznymi prezentami w postaci kartonowych koszy do segregacji odpadów oraz do plastikowych nakrętek
oraz
– zaszczyciła nas swoją obecnością podczas podsumowania akcji.
DZIĘKUJEMY!!!!!!!!!!
Podsumowanie konkursów odbyło się 28.10.2022 r.
27 października wykorzystując cudowną jesienną pogodę klasa III udała się na spacer, podczas którego odbyła się sesja fotograficzna. Kim był fotograf? Było ich kilkoro: Franek, Ola, Julka, Dominika, Igor i Sylwek – to właśnie nasi fotografowie.
Pierwsza lekcja wykonywania zdjęć aparatem zakupionym w ramach programu #Laboratoria Przyszłości za nami. Było mnóstwo zabawy, z pewnością to powtórzymy.
Nikt nie ma wątpliwości, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Szczególnie wartościowe staje się, kiedy zawiera mnóstwo witamin. A jak przygotować taką bombę witaminową? Nic prostszego – zrobić sałatkę owocową.
Uczniowie klasy III przynieśli do szkoły swoje ulubione owoce i przygotowali z nich zdrowe drugie śniadanie. Obierali, kroili, mieszali, z niecierpliwością sprzątali stanowiska pracy, aby móc spróbować swoich sałatek. Wyszły przepyszne, ale trzeba uwierzyć nam na słowo, bo niewiele zostało do podzielenia się
W kolejnych dniach wykonali jeszcze pyszny koktajl owocowy i zdrowy syrop z cebuli.
Październik był dla nas miesiącem zapoznania się z możliwościami zakupionej w ramach projektu @Laboratoria Przyszłości drukarki 3D. Jako pierwsza działania podjęła klasa III, która podczas lekcji informatyki rozpoczęła tworzenie własnych projektów 3D.
Dla naszej drukarki był to gorący okres. Przed Dniem Edukacji Narodowej pracowała nieustannie, by wydrukować zaprojektowane przez nas upominki, które uczniowie wręczyli pracownikom szkoły oraz zaproszonym gościom.
Przed nami kolejne lekcje i projekty, których już nie możemy się doczekać.
CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa organizują liczne wydarzenia związane z programowaniem, a Polska jest jednym z jej liderów. W 2020 r. zajęliśmy I miejsce, a w 2021 r. III miejsce w ilości zorganizowanych inicjatyw.
Nasza szkoła również podjęła się udziału w tym wydarzeniu. Nasza akcja „Kodujemy, bo umiemy” rozpoczęła się od przygotowania gazetki z ciekawostkami związanym z kodowaniem. Na korytarzu szkolnym pojawiły się też różne zadania z zakresu kodowania, chętne osoby mogły je rozwiązywać. Najbardziej aktywni uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami, a wszyscy biorący udział otrzymali odznaki.
Szczególną aktywność wykazała klasa III, która doskonale się bawiła ucząc się programować roboty.
Nasza szkoła od początku roku szkolnego aktywnie uczestniczy w programie @Laboratoria Przyszłości. Program ten jest inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
We wrześniu skompletowany został cały sprzęt, w skład którego wchodzą:
– drukarka 3d,
– szkolne studio filmowe: aparat fotograficzny z akcesoriami, mikroport, mikrofon, statywy oraz oświetlenie,
– zestaw do nauki podstaw elektroniki: lutownica oraz mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami.
Ponadto dysponujemy też wspaniałymi zestawami LEGO® Education SPIKE™ Essential, które wykorzystujemy jako narzędzie do nauki przedmiotów STEAM, edukacji językowej, społecznej i emocjonalnej.
19 października br. przedszkolaków i uczniów klasy III odwiedził pan listonosz. Dzieci podczas spotkania zadawały mnóstwo pytań i dowiedziały się na czym polega ta praca. W jaki sposób dostarczane są przez Pocztę Polską wszelkiego rodzaju listy, paczki, przelewy itp. Wszyscy też spróbowali dźwigać, choć przez chwilkę, ciężką torbę pana listonosza. Jednogłośnie stwierdzili, że nie jest to łatwa praca, ale bardzo potrzebna.
Dnia 18 października 2022 roku z okazji obchodzonego w szkole „Dnia Tolerancji” ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt.: „MEDAL DLA CZŁOWIEKA TOLERANCYJNEGO”. W konkursie indywidualnym wzięło udział 16 uczniów oraz pracę grupową wykonało 14 dzieci z oddziału przedszkolnego.
Wyniki konkursu są następujące:
I miejsce (e …)
Nikola Stefaniak, kl. V
Maria Nowak, kl. VII
II miejsce
Paweł Nowicki
III miejsce (e..)
Dominika Zimnicka kl. V
Marcelina Rybakowska, przedszkole
Weronika Walczak, kl. VIII
Wyróżnienia:
Franciszek Kubiak, kl. III
Dominika Urbaniak, kl. III
Julia Rybakowska, kl. III
Aleksandra Pasieracka, kl. III
Igor Wolniewicz, kl. III
Sylwester Wróblewski, kl. III
Alicja Jankowiak, kl. IV
Udział:
Dagmara Ruta, kl. V
Zofia Kaźmierczak, kl. IV
Karolina Beczkowiak, kl. IV
Dzieci z oddziału przedszkolnego
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ W KONKURSIE!
Dzień tolerancji w Szkole Podstawowej im. Gustawa Eugeniusza Potworowskiego w Goli odbył się dnia 18.10.2022 roku. Hasło przewodnie brzmiało: „Zostań z nami Tolerancjo”. Uczniowie do tego dnia przygotowywali się wcześniej ze swoimi wychowawcami.
Podczas Dnia Tolerancji nauczyli się piosenki pt. „Zostań z nami Tolerancjo” i wzięli udział w konkursach (indywidualnym i grupowym).
W konkursie grupowym uczniowie klas III – VIII wykonywali Piramidy tolerancji. Natomiast przedszkolaki wykonywały medale tolerancji. Najciekawsza okazała się praca uczniów klasy VIII. Pozostałe prace również zostały docenione. Gratulujemy!
14 października każdego roku jest wyjątkowym dniem dla całej społeczności szkolnej. Wszyscy pracownicy obchodzą wtedy swoje święto, a uczniowie w różny sposób starają się je uczcić. W tym roku poza upominkami oraz kwiatami przygotowali krótki program artystyczny, w którym w humorystyczny sposób pokazali, jak nauczyciele spędzają przerwy.
Było nam szczególnie miło, gdyż na widowni zasiadło mnóstwo ważnych dla nas osób: emerytowana pani dyrektor Jolanta Gerowska, emerytowana nauczycielka pani Jadwiga Janicka, ksiądz proboszcz Mirosław Nowak, sołtys wsi Gola pan Paweł Stachowiak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej pan Mirosław Żywicki.
Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i wspólnie z nami przeżyli te chwile.
Jednak tego dnia odbyło się jeszcze jedno bardzo ważne wydarzenie – pasowanie na przedszkolaka. Po występie starszych uczniów na scenę wesoło weszły przedszkolaki, które zaprezentowały, to czego nauczyły się od września. Następnie złożyły uroczyste przyrzeczenie i z rąk pani dyrektor Jolanty Przybył przyjęły pasowanie. Wszystkiemu z dumą i radością przyglądali się ich rodzice.
Uczniowie klasy 7 w ramach lekcji wykonywali profile glebowe określonych typów gleb. Zadanie miało na celu przybliżyć charakterystyczne cechy oraz budowę gleb występujących w Polsce. W swoich pracach uczniowie wykorzystali ziemię, mąkę, kamienie i rośliny zielone. Efekty można podziwiać na poniższych zdjęciach.
Nadeszła jesień a wraz z nią przepiękne kolory, zapachy oraz smaki warzyw i owoców . Przedszkolacy przez cały tydzień poznawali warzywa i owoce. Dzisiaj 12 października 2022 r. w przedszkolnej sali już od samego rana zapanowało ogólne poruszenie. Robimy sałatkę jarzynową !!! Przedszkolacy samodzielnie przygotowali surówkę z buraka i sałatkę jarzynową. Wszyscy dzielnie kroili warzywa, doprawiali i łączyli składniki.
W trakcie prac dowiedzieli się, jak duże znaczenie mają warzywa w naszym odżywianiu.
W ramach akcji ” Zdrowe śniadanie” wszyscy z apetytem zajadali przygotowane własnoręcznie dania.
07.10.2022 na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Nie inaczej było również w naszej szkole. Na dużej przerwie opiekunowie SU przygotowali dla uczniów klas III-VIII zagadki matematyczne związane z mnożeniem. Każdy z uczniów otrzymał kartkę z działaniami matematycznymi a ich zadaniem było jak najszybsze (maksymalnie 3 minuty) i prawidłowe rozwiązanie jak największej liczby zadań. Quiz rozgrywany był między uczniami z danej klasy. Uczeń, który wykonał zadanie najszybciej i popełnił najmniej błędów otrzymał z rąk opiekunów SU drobne upominki.
Oto zwycięzcy:
klasa III – Igor Wolniewicz 30pkt/30pkt
klasa IV – Alicja Jankowiak 29pkt/30pkt
klasa V – Oleg Grześkowiak 30pkt/30pkt
klasa VII – Maria Gbiorczyk 30pkt/30pkt
klasa VIII – Wiktoria Idkowiak 29pkt/30pkt
Opiekunowie SU Pani Ilona Gorynia oraz Pan Przemysław Czajka dziękują wszystkim uczniom za udział a zwycięzcom gratulują uzyskanych wyników.
30.09.2022 na boisku wielofunkcyjnym przy szkole w Kunowie odbył się Turniej Piłki Nożnej szkół wiejskich połączony z obchodami Dnia Chłopaka. Do turnieju przystąpiło 5 drużyn reprezentujących następujące placówki wiejskie: SP Siemowo, SP Daleszyn, SP Gola, SP Sikorzyn oraz gospodarz turnieju – SP Kunowo. Zawody rozgrywane były systemem każdy z każdym w czasie 1×8 minut. Naszej reprezentacji niestety nie poszło w tym turnieju najlepiej, gdyż nie udało się wygrać żadnego pojedynku odnotowując jeden remis, co uplasowało naszą szkołę na ostatniej pozycji. W turnieju tym nie wynik grał rolę nadrzędną, lecz integracyjne spotkanie w gronie rówieśników z innych wiejskich placówek oraz zdrowa sportowa rywalizacja w duchu fair play. Między meczami miały miejsce występy taneczne przygotowane przez uczniów z miejscowej szkoły oraz słodki poczęstunek. Każda drużyna otrzymała z rąk Dyrektora szkoły w Kunowie Pana Artura Kasprzaka i nauczyciela wychowania fizycznego Pani Kamili Pilarskiej pamiątkowe dyplomy oraz piłki meczowe.
Wyniki naszego zespołu:
SP Gola – SP Sikorzyn 0:1
SP Gola – SP Kunowo 0:0
SP Gola – Daleszyn 0:1
SP Gola – SP Siemowo 1:6
Skład reprezentacji:
Dawid Gagawuzis (bramkarz), Dawid Roszak, Mikołaj Karczewski, Nikodem Banaszak, Tobiasz Filipiak, Oleg Grześkowiak, Wojciech Kaźmierczak
Dzień Chłopaka to wyjątkowe święto. 30 września wszystkim mężczyznom, zarówno tym małym i dużym, składamy życzenia z tej okazji. W tym dniu koleżanki z klas oraz panie z naszej szkoły, składały życzenia wszystkim chłopakom. By ten dzień był wyjątkowy, przygotowały także drobne upominki.
30 września br. obchodziliśmy również Europejski Dzień Sportu. Z tej okazji odwiedził nas pan Łukasz, instruktor Akademii Ruchu „zvINNA”.
Wszyscy doskonale się bawili wykonując przeróżne, ciekawe ćwiczenia sportowe, dostosowane dla dużych i małych.
Klasa czwarta bardzo lubi uczyć się, bawiąc. Lekcje o częściach mowy też mogą być dla uczniów ciekawe. Nauka na języku polskim poprzez zabawę.