Szkoła Podstawowa
im. Gustawa Eugeniusza Potworowskiego
w Goli

LAB5

# LABRATORIA PRZYSZŁOŚCI

Luty – Doradztwo zawodowe i Laboratoria Przyszłości

Podczas zajęć z doradztwa zawodowego tworzyliśmy wizję przyszłości. Wykorzystując klocki Lego zbudowaliśmy ciekawe projekty: nowe zawody, pojazdy, miejsca, w których będziemy spędzać czas wolny. Kto wie, może w przyszłości nasz wizja znajdzie odzwierciedlenie w świecie rzeczywistym?
Zainspirowani naszymi działaniami siódmoklasiści również chętnie korzystali z zestawów Lego.

Klasa III systematycznie przygotowuje się do finału Lego League Explore.Styczeń i nasze fotografie

Nastał nowy rok, a u nas pojawiły się nowe pomysły na działania z wykorzystaniem sprzętu. W tym miesiącu najczęściej korzystaliśmy z aparatu fotograficznego. Uwieczniliśmy na zdjęciach wiele imprez, uroczystości oraz codziennych zajęć.
Podczas Dnia Babci i Dziadka przygotowaliśmy fotoramkę, przy której każde dziecko mogło sobie zrobić zdjęcie ze swoimi kochanymi dziadkami.

Cały czas kontynuujemy też pracę z klockami Lego, którą uwieczniają na fotografiach nasi uczniowie.

Mikołajkowa Liga Robotyki „Gostyń przyszłości”

Dnia 4 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1 im. Czarnego Legionu w Gostyniu odbyła się Mikołajkowa Liga Robotyki. Dla mieszkańców była to przedświąteczna okazja do zakupienia ozdób świątecznych, możliwość budowania z klocków LEGO różnego typu, dla nas był to kolejny etap przygotowań do  wielkiego konkursu. Mieliśmy okazję do zaprezentowania swoich dotychczasowych konstrukcji i podzielenia się naszą wiedzą.

Już za kilka miesięcy zmierzymy się z zespołami ze szkół podstawowych z całego województwa. Przygotowujemy się do tego już od początku roku szkolnego. Tematem przewodnim są odnawialne źródła energii, a naszym zadaniem jest pogłębianie tego tematu z jednoczesnym tworzeniem konstrukcji z LEGO pokazujących modele pozyskiwania, przechowywania, dystrybucji i wykorzystania energii.

Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy III:

Franciszek Kubiak,
Aleksandra Pasieracka,
Julia Rybakowska,
Dominika Urbaniak,
Igor Wolniewicz# Laboratoria przyszłości. A w listopadzie ….

Sprzęt zakupiony w ramach Laboratoriów Przyszłości w listopadzie pracował pełną parą! Najczęściej korzystaliśmy z aparatu fotograficznego, a w rolę fotografów wcielali się uczniowie klasy III, którzy przygotowują fotorelację z przygotowań do Lego League Explore. Klasa bardzo aktywnie pracowała z wykorzystaniem zarówno zestawu First Lego League Explore, jak i Lego Spike Essential. Powstała turbina wiatrowa oraz model przechowywania zgromadzonej energii.

Poza tym dzięki aparatowi mogliśmy uwiecznić na zdjęciach ważne wydarzenia z życia szkoły, takie jak: Święto Odzyskania Niepodległości wraz z akcją # Szkoła do hymnu, Wieczornicę Patriotyczną, warsztaty ekologiczne i wiele innych.

Dużo pracy wykonała też drukarka 3D. Wydrukowaliśmy atrybut zawodu fryzjera – grzebień, a także breloczki z nazwą naszej szkoły, a już od kilku dni drukarka, drukuje ozdoby świąteczne.LAB5

#Laboratoria Przyszłości w praktyce

27 października 2022 r. wykorzystując cudowną jesienną pogodę klasa III udała się na spacer, podczas którego odbyła się sesja fotograficzna. Kim był fotograf? Było ich kilkoro: Franek, Ola, Julka, Dominika, Igor i Sylwek – to właśnie nasi fotografowie.

Pierwsza lekcja wykonywania zdjęć aparatem zakupionym w ramach programu #Laboratoria Przyszłości za nami. Było mnóstwo zabawy, z pewnością to powtórzymy.  

LAB5

A w naszym #Laboratorium Przyszłości praca wre!

 

Październik był dla nas miesiącem zapoznania się z możliwościami zakupionej w ramach projektu @Laboratoria Przyszłości drukarki 3D. Jako pierwsza działania podjęła klasa III, która podczas lekcji informatyki rozpoczęła tworzenie własnych projektów 3D.

Dla naszej drukarki był to gorący okres. Przed Dniem Edukacji Narodowej pracowała nieustannie, by wydrukować zaprojektowane przez nas upominki, które uczniowie wręczyli pracownikom szkoły oraz zaproszonym gościom.

Przed nami kolejne lekcje i projekty, których już nie możemy się doczekać.# Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

Nasza szkoła od początku roku szkolnego aktywnie uczestniczy w programie #Laboratoria Przyszłości. Program ten jest inicjatywą edukacyjną realizowaną przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jego misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
We wrześniu skompletowany został cały sprzęt, w skład którego wchodzą:

– drukarka 3d,
– szkolne studio filmowe: aparat fotograficzny z akcesoriami, mikroport, mikrofon, statywy oraz oświetlenie,
– zestaw do nauki podstaw elektroniki: lutownica oraz mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami.

Ponadto dysponujemy też wspaniałymi zestawami LEGO® Education SPIKE™ Essential, które wykorzystujemy jako narzędzie do nauki przedmiotów STEAM, edukacji językowej, społecznej i emocjonalnej.