Szkoła Podstawowa
im. Gustawa Eugeniusza Potworowskiego
w Goli

Uczniowie dla Niepodległej

# SzkołaDoHymnu -8.11.2019 r.

11 listopada 1918 r. Polska po latach niewoli odzyskała niepodległość. Fakt, że dziś możemy mówić swobodnie po polsku wynika wyłącznie z odwagi i uporu naszych przodków, którzy nigdy nie dali zdeptać swojej dumy narodowej  nieprzyjaciołom.  To właśnie dzięki odwadze setek tysięcy Polek i Polaków możemy cieszyć się dziś wolnością. Aby uczcić ich pamięć, w naszej szkole 8 listopada 2019 r., tak samo jak w tysiącach szkół w całej Polsce, odśpiewaliśmy  punktualnie o godz. 11.11 cztery zwrotki naszego hymnu narodowego. Śpiewając go wspominaliśmy  o uporze naszych przodków, którzy każdego dnia, mimo prześladowań, nosili w swoich sercach hasło: „Jeszcze Polska nie zginęła!”

# SzkołaDoHymnu - zapraszamy

Szkoła Podstawowa im. Gustawa Eugeniusza Potworowskiego w Goli  przystąpiła do akcji ” Szkoła do hymnu”.
Ponad 14,5 tysiąca zgłoszeń, blisko 3 mln uczniów oraz około 300 tysięcy nauczycieli z kraju i spoza Polski bierze udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Minister  Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zapraszają do odśpiewania 4 -zwrotkowego hymnu narodowego w piątek, 8 listopada 2019 r. o symbolicznej godzinie 11:11.
Przedsięwzięcie to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy ” Rekord dla Niepodległej”.

"100 książek na 100-lecie Niepodległej" 12.12.2018 r.


Dnia 12 grudnia 2018 r. odbył się “Kiermasz Bożonarodzeniowy”, zorganizowany przez Radę Rodziców. W miłej atmosferze można było zakupić świąteczne ozdoby, kartki. Rodzice upiekli ciasto, które można było zjeść na miejscu przy kawie lub herbacie. Celem całego przedsięwzięcia było pozyskanie funduszy na zakup książek do biblioteki szkolnej -” 100 książek na 100-lecie Niepodległej”.

Apel z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę-09.11.2018 r.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły, oddziały przedszkolne, nauczyciele oraz pracownicy szkoły spotkali się 9 listopada 2018 r. na uroczystym apelu z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie kl. III przybliżyli historię „Mazurka Dąbrowskiego „, a o godz. 11.11 nastąpiło wspólne i  uroczyste odśpiewanie 4 zwrotek hymnu państwowego, wyrażającego miłość do ojczyzny. Uczniowie kl. VII i VIII nawiązując do sztuki „Dziady” Adama Mickiewicza  przedstawili losy trzech pokoleń Polaków, którzy walczyli o odzyskanie niepodległości.

Dęby na 100-lecie Niepodległej-19.10.2018 r.

19 października 2018 r.  posadziliśmy 2 dęby na terenie szkoły, by uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Festyn Archeologiczny w Biskupinie-19.09.2018 r.

19 września 2018r. uczniowie z opiekunami wybrali się na Festyn Archeologiczny do  Biskupina. Tematem przewodnim był „ArcheoMarket,  czyli od wymiany po stragany”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z dawnymi przedmiotami, bitwa wojów wczesnośredniowiecznych, targ niewolników oraz walki gladiatorów. Dla uczniów była to świetna lekcja historii. Dzieci zapoznały się z życiem i kulturą prasłowiańską, która dała początek naszemu państwu.

Klasa 3 w "Krainie Orła Białego" -19.09.2018 r.

Dnia 19 września 2018 r. uczniowie klasy III wybrali się do Starego Gostynia. Tutaj w ”Krainie Orła Białego” w pięknej scenerii malarsko – rzeźbiarskiej wysłuchali legend związanych z historią państwa  polskiego oraz utrwalali znajomość symboli narodowych. 

Wycieczka do Krakowa i Wieliczki - 17-18.05.2018 r.

17 maja 2018 r. uczniowie klas IV-VII wyruszyli na wycieczkę do Krakowa i Wieliczki.
Pierwszego dnia, pomimo długiej podróży i ulewnego deszczu, spacerowali nad brzegiem Wisły i zwiedzili Wawel. Drugiego dnia uczniowie odkrywali Rynek wraz z Kościołem Mariackim i Sukiennicami. Zobaczyli również Bramę Floriańską i Barbakan.
Następnie wszyscy udali się do Wieliczki, gdzie poznawali historię kopalni soli oraz podziwiali jej piękno.

Konkurs pt. "Opowiadanie alternatywne. Co by było, gdyby Polska nie odzyskała niepodległości."

„W piątek, 15 czerwca 2018 r. o godzinie 12.00 w holu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń odbyło się podsumowanie konkursu pt. „Opowiadanie alternatywne. Co by było, gdyby Polska nie odzyskała niepodległości.” Reprezentująca naszą szkołę Anna Tomczak z klasy VI  zajęła w tym konkursie 3 miejsce, otrzymując w nagrodę pokaźny zestaw książkowy. Gratulujemy!”

 Nagrodzony tekst PDF otwórz

Wizyta u Biskupian w Krobi- 14.05.2018 r.

Dnia 14 maja 2018 roku uczniowie klasy II i III poznawali kulturę i historię naszego regionu. W czasie zajęć uczestnicy słuchali  opowieści o biskupiańskich zwyczajach i tradycji. Bardzo dobrze poznali strój biskupiański, jego poszczególne elementy. Dzieci malowały na płótnie wzory biskupiańskie oraz zwiedzały zabytkowy warsztat stolarski. 

Konkurs "Wiem więcej o ziemi gostyńskiej" - 05.05.2018 r.

5 maja 2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Gostyń odbył się konkurs pt. “Wiem więcej o ziemi gostyńskiej”. Uczestnicy  odpowiadali  na serię siedmiu pytań dotyczących wiedzy o regionie. Naszą szkołę reprezentowali Weronika Kaźmierczak, Jakub Nowicki, Zofia Nowicka oraz Piotr Gbiorczyk. Po zaciętej rywalizacji jedna z reprezentantek – Weronika Kaźmierczak – zdołała zakwalifikować się do finału, zajmując ostatecznie 6 miejsce. Gratulujemy!

Powiatowy Konkurs Plastyczny pt." Zaprojektuj widokówkę z Gostynia" - 04.05.2018r.

Dnia 4 maja 2018 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Gostyń nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego pod tytułem ”Zaprojektuj widokówkę z Gostynia”. Celem organizatora konkursu było zachęcenie dzieci do przedstawienia w formie plastycznej ciekawych miejsc związanych z Gostyniem i najbliższą okolicą.

Uczennica klasy IV Roksana Fechner zdobyła nagrodę w swojej kategorii wiekowej. Natomiast Zofia Nowicka z klasy V i Zuzanna Ziółkowska z klasy VI otrzymały wyróżnienia.

Uczennicom gratulujemy sukcesów!

Apel z okazji Święta Konstytucji 3-Maja - 30.04.2018 r.

30 kwietnia 2018 r. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Konstytucji 3-Maja. Uczniowie klasy VI i VII pod kierunkiem pana Jakuba Majchrzaka w krótkich scenkach przypomnieli nam historię uchwalenia tego ważnego dla wszystkich Polaków dokumentu.

Wycieczka do Wrocławia -08.02.2018 r.

Dnia 8 lutego uczniowie klasy II, III i IV udali się na wycieczkę do Wrocławia. Tam podziwiali panoramę miasta z najwyżej położonego punktu widokowego w Polsce. Zlokalizowany jest on na 49 piętrze na wysokości ponad 200 metrów w Sky Tower. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na stadion, by tam odkrywać niesamowite budowle z klocków lego. Dzieci miały również możliwość wykazania się umiejętnościami i samodzielnie układały wspaniałe konstrukcje.

Uroczystość zaprzysiężenia pocztów sztandarowych - 07.12.2017 r.

Dnia 7 grudnia 2017 r. miała miejsce uroczystość zaprzysiężenia pocztów sztandarowych reprezentujących szkołę w patriotycznych uroczystościach szkolnych i państwowych.
Skład:
I poczet sztandarowy: chorąży – Jakub Kurasiak
                                  asysta- Wiktoria Bartkowiak
                                  asysta- Julia Pietrowiak
II poczet sztandarowy: chorąży – Dawid Ruta
                                   asysta -Nikola Zielińska
                                   asysta – Oliwia Banaszak

 Do reprezentacji szkoły składającej kwiaty zostali powołani: Piotr Gbiorczyk, Zofia Nowicka, Jakub Nowicki

Mikołajki na wycieczce w Gostyniu - 6.12.2017 r.

6 grudnia 2017 r. uczniowie klasy III i IV spędzili na wycieczce w Gostyniu. Tam udali się do muzeum na lekcję o historii Gostynia i okolic. W muzeum uczniowie mieli też okazję zapoznać się ze sztuką ludową naszych okolic.

Wycieczka klasy 2 i kl. 3 do Poznania -23.11.2017 r.

23 listopada 2017 r. uczniowie klasy II i kl.III byli na wycieczce w Poznaniu. Tam odwiedzili  Rogalowe Muzeum Poznania. Podczas warsztatów w muzeum uczniowie zapoznali się z gwarą wielkopolską, poznali tradycję wypieku Świętomarcińskich Rogali. Samodzielnie też wyrabiali ciasto oraz przygotowali rogale do wypieku. W muzeum obejrzeli  animowany film o historii Poznania. Uczniowie pełni wrażeń pożegnali rogalowe muzeum i udali się na spacer po Starym Rynku, gdzie podziwiali stare kamieniczki oraz piękne fontanny. O dwunastej w południe z wielkim zainteresowaniem patrzyli na symbol Poznania – koziołki, które trykały się na ratuszowej wieży.

Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości -10.11.2017 r.

Dnia 10 listopada 2017 r. wszyscy uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Apel przygotowali i zaprezentowali uczniowie klasy VII pod kierunkiem pana Jakuba Majchrzaka.

Wycieczka do Biskupina -18-19.09.2017 r.

Dnia 18 i 19 września 2017 r.  uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Festynie Archeologicznym w Biskupinie. W tym roku tematem przewodnim byli ” Bogowie wojny”. Uczniowie oprócz bitwy Legionu rzymskiego z barbarzyńskimi Dakami mieli możliwość zapoznania się  z wyglądem średniowiecznej architektury, pracami wykonywanymi przez ówczesnych ludzi. Poznali zawód snycerza, kowala, mincerza, bartnika itp.  Obserwowali wypiek dawnych podpłomyków, tworzenie instrumentów oraz tkanie. Przyglądali się dawnym strojom, instrumentom. Brali udział w koncercie grajków i podziwiali dawny teatr. Przez cały dzień poznawali najstarszą osadę  uznaną  za pomnik historii Polski.

@spgola